Пульти та щити керування – це серце будь-якого сучасного виробничого процесу. Вони забезпечують контроль, моніторинг та ефективну диспетчеризацію об'єктів на підприємствах енергетики та інших промислових галузей. У їхні конструкції можуть бути інтегровані вимірювальні та реєструючі прилади, елементи керування, сигналізації, мнемосхеми, а також системи автоматизації (АСУ ТП) тощо.


Щит керування зазвичай створюється з вертикальних панелей, а пульт управління – із похилих панелей, які забезпечують зручний доступ до елементів керування технологічними процесами.

Пульти керування українського виробника

Компанія «Radiy» пропонує широкий асортимент інноваційних рішень для керування виробничими процесами, серед яких:

  • щити управління для електростанцій та підстанцій;
  • пульти для об’єктів інфраструктури;
  • пульти для випробувальних стендів;
  • навчальні макети пультів управління.

Усе залежить від вимог замовника та набору функцій, який потрібен у тому чи іншому проєкті. Розробка такого обладнання проводиться відповідно до нормативних документів, яким підпорядковується продукція промислового призначення, та чинних стандартів безпеки.

Класифікація та застосування

Виділяють такі види ПУ: 

  • блокові (БЩУ);
  • резервні (РЩУ);
  • місцеві (МЩУ);
  • щити загальноблокових пристроїв керування (ЩОУ) тощо.

Пульти автоматизації для енергетики: блочний щит керування 

Блочний щит управління (БЩУ) – це основний центр керування енергоблоком АЕС, який забезпечує безперебійний контроль над його роботою. Завдяки БЩУ у оператора є повний доступ до інформації про стан систем і можливість оперативно реагувати на будь-які зміни.

Як змінювалась структура БЩУ

З моменту появи атомної енергетики БЩУ зазнав суттєвих змін, еволюціонуючи від простих панелей до складних інтегрованих систем. Сучасний БЩУ включає:

  • Інформаційні панелі, що відображають ключові дані: мнемосхеми блока, технологічні параметри, сигнали тривоги.
  • Пульт керування – оснащений основними органами керування для забезпечення швидкої взаємодії з системами.
  • Робочі місця операторів – зручні консолі для підвищення комфорту і ефективності роботи персоналу.

Розподіл зон у приміщенні БЩУ

Для забезпечення зручності і безпеки роботи, приміщення БЩУ розділене на функціональні зони:

  1. Оперативна зона:
    • У ній зосереджено обладнання для керування основними процесами, як у звичайному, так і в аварійному режимі.
    • Тут також розміщена апаратура для контролю систем безпеки. Спеціальні датчики передають сигнали, які відображаються на пультах (їх кількість та функції залежать від вимог проєкту).
  2. Неоперативна зона:
    • Ця зона призначена для обслуговування та налаштування автоматизованих систем керування.
    • Вона дозволяє технічному персоналу виконувати свої завдання, не заважаючи операторам управляти енергоблоком.

У сучасних проєктах додається ще одна зона – супервізорний контур. Це інформаційний простір для допоміжного персоналу, який забезпечує доступ до даних про роботу енергоблока, не заважаючи основним операторам.

Щит місцевого управління 

Щит місцевого управління (ЩМУ) є важливим елементом у сучасних системах керування технологічними процесами. Як на виробництвах, так і в системах життєзабезпечення житлових і промислових об’єктів, це обладнання дає можливість моніторити та змінювати стан виконавчого механізму, зокрема асинхронних електродвигунів. Вони приводять у дію такі механізми, як насоси, вентилятори, транспортери, змішувачі та інше обладнання.

Для надійної роботи цього обладнання використовуються спеціальні щити (як операторські пульти) або відсіки в комплектних системах, які виконують пуск, зупинку, сигналізацію стану двигуна та його захист від коротких замикань і перевантажень.Кожен щит проєктується з орієнтацією на індивідуальні вимоги від замовника.

Реалізовані проєкти radiy

Портфоліо компанії досить обширне. Це обладнання та його елементи у різних конфгураціях входить до складу таких програмно-технічних комплексів, як система групового та індивідуального управління (ПТК СГІУ) та система автоматичного регулювання, потужності, розвантаження й обмеження потужності та прискореного попереднього захисту реактора (ПТК АРП-РОП-ППЗ).

Щити, пульти керування та їх елементи розробки radiy у різних об'ємах постачання були встановлені на всіх АЕС України. Зокрема у 2016 році для ВП РАЕС виготовили 2 програмно-технічні комплекси СНЕ, до складу яких входили ЩОУ.  А у 2017 році завершили проєкт із постачання великого пульта керування для тієї ж АЕС.

Європейські проєкти

Наразі завершена модернізація технічних засобів аварійного та попереджувального захисту (АПЗ), автоматичного регулятора потужності (АРП) та апаратури розвантаження та обмеження потужності (АРОП) 6-го енергоблока та у 2025 році буде виконана модернізація на 5-му енергоблоці АЕС “Козлодуй” (Болгарія). Наші ПУ входять до переліку обладнання, необхідного для цієї модернізації.  

Без пультів, щитів керування чи їхніх елементів не обходиться жодна автоматизована система управління технологічним процесом. Це невід'ємний компонент будь-якої системи керування, який гарантує безпечну й ефективну роботу електродвигунів та іншого обладнання, максимальний комфорт та безпеку персоналу.

 

Тож обирати варто найкращих у своїй справі перевірених виробників із бездоганною репутацією!